Hollywood’da hangi programlar kullanılır? +10 Öneri

Hollywood Sinemasında kullanılan programlar listesi

Video kurgu ve efekt sektörüne giren, film sanatı ile ilgilenmeye başlayan neredeyse herkesin sorduğu soruların başında gelir “Hollywood da kullanılan programlar?” sorusu.  Bugün bu soruya tecrübelerimiz eşliğinde cevap vermeye çalışacağız.

Öncelikle bilinmesi gerekir ki dünyada sinema gelince Amerika’nın Hollywood  akla gelir, dünyanın 2. en büyük sinema yapım merkezi Hindistan’ın Bollywood’udur. Her ne kadar sinema anlayışı farklı iki cephe olsada kullanılan proğram ve teknikler aynıdır. Öncelikle buyrun Hollywood nedir ve Bollywood nedir sorularını kısaca cevaplayalım.

Hollywood Sineması Nedir?

Amerika Birleşik Devletleri sineması, Amerikan sineması veya genellikle kullanılan ismiyle Hollywood, 20. yüzyılın başlarından bu yana dünya çapında sinema üzerinde derin bir etkisi olan ABD menşeli sinema sektörüdür.

Bu sektörün geçmişi dört ana döneme ayrılmaktadır: Sessiz film dönemi, klasik Hollywood sineması, Yeni Hollywood ve çağdaş dönem. Fransız Lumière Kardeşler modern sinemanın kurucusu olarak kabul edilmelerine rağmen, hızla gelişen bu sektörde Amerikan sineması en baskın güç haline gelmiştir. 1920’lerden bu yana, Amerikan film endüstrisi her yıl herhangi başka bir ülkeden daha fazla hasılat elde etmektedir. Kaynak

Bollywood Sineması Nedir?

Bollywood, Mumbai’deki (eski adı Bombay) Hindistan film prodüksiyon merkezi için kullanılan, Hollywood ve Bombay’dan esinlenerek oluşturulmuş bir terimdir. Dünyada en çok film üreten ülke olan Hindistan’da filmlerin neredeyse dörtte biri Bollywood’da üretilmektedir.

bollywood sinemasi
Bollywood Sineması yani Hint Sineması. Afişler Aamir Khan‘ın filmlerinden.

Sinema sektörünü az biraz tanıdık şimdi makalemizin konusu olan söz konusu sektörlerde kullanılan proğramlara gelelim. Öncelikle dünyada kendini kanıtlamış belli başlı proğramların olduğunu ve bu programların dünyanın en ülkesinde yoğun olarak kullanıldığını bilmemiz gerekir. Bu programlar genelde ücretli olup internet üzerinde bir ücretsiz demo sürümleri olup yine söz konusu programlar ile ilgili bir çok eğitici kaynakların var olduğunu bilmemiz gerekir.

İşte Hollywood’da kullanılan programlar

Alt kısımda 10 farklı amaç ile Hollywood sinemasında kullanılan alanında en iyi olan ve en çok tercih edilen programları listesi.

Kurgu: Adobe Premiere Pro

Bu bir kurgu programıdır, basitçe anlatırsak, kesme, birleştirme, renk ayarları gibi işlemlerde kullanılır.  Her ne kadar Türkiye’de hala Edius kullanılanların sayısı yüksek olsa da, CNN ve BBC gibi kurumlar yıllar evvel Adobe Premiere kullanımına geçiş yaptılar. Sinema sektöründe ise Deadpool, Gone Girl, Captain Abu Raed, Terminator: Dark Fate, ve Avatar gibi yapıtlar Adobe programını kurgu programı olarak kullandılar. Kurgu proğramı olarak öneri sorulduğunda amasız Adobe Premiere Pro diyebiliriz.

Video Efekt: Adobe After Effects

Adobe firması tarafından geliştirilen Efekt konusunda çok başarılı bir proğramdır. Proğram Tv,Dizi,Film gibi bir çok alanda kullanılıyor. Eğer filmlerinizde silah efektleri kullanmak yada bi yeri yakmaki yıkmak, patlatmak istiyorsanız Adobe After Effects proğramı bu işleri başarı ile yapmaktadır. 2D animasyon konusunda son yıllarda kendini geliştiren proğram ile 2D karekterli animasyon filmleri de yapılmaktadır.

Avatar filmi Adobe urunlerini de kullanmistir
Avatar filmi Adobe ürünlerini de kullanmıştır

Video Renk: Davinci Resolve

2009 yıllarında film sektöründe kullanıma başlandı, bugün ise Hollywood ve Bollywood gibi sinema merkezlerinde vazgeçilmez bir programdır. Proğram renk konusunda neredeyse tercih edilen tek programdır. Siz Adobe Premiere ve After effects ile de renk ayarı yapabilirsiniz ama Davinci Resolve bu alanda kendini kanıtlamıştır. Kendi içinde video düzenleme araçları olmasına rağmen Renk alanında ki başarısı ile bilinir. Günümüzde çekilen neredeyse bütün filmlerde Davinci Resolve kullanılır.

3D: Cinema 4D

3D animasyon artık filmlerin vazgeçilmezi. Örnek vermek gerekirse, Bir helikopterin gelip bir arabaya ateş edip arabayı patlatmasını istiyorsunuz. Helikopter kullanmak ve arabaya ateş ederek arabayı patlatması hem ekonomik olarak kaldırılamayacak bir yüktür, kem akşam haber bültenlerine çıkmanıza bir nedendir. Bunun yerine 3D Proğramları ile basitçe helikopter ekleyebilir, arabayı patlatabilirsiniz. Bu alanda kendini kanıtlamış bir çok program var. Cinema 4D, Blender, 3D Max gibi proğramlar.

Video Ses: Adobe Audition

Kullanım kolaylığı ve Sinemaya yönelik olduğu için bizim tercihimiz ve önerimiz Cinema 4D olacaktır.

Sinema için en önemli süreçlerden biridir. Alınan ses kayıtları film kurgu sırasında işlemden geçer.  Adobe Premiere Pro’da Ses düzenleme ile ilgili araçlar  yetersiz gelebilir bu nedenle son zamanlarda kendini baya geliştiren ve sektörün taleplerine cevap verecek noktaya gelen, Adobe Audition programını öneriyoruz.

Resim: Photoshop

Bu listede ne işi var diye sorabilirsiniz ama bazı durumlarda resim düzenlemeniz gerekebilir. Unumayın ki Matrix filminde renk için bütün sahneler tek tek photoshop’a aktarılarak renk ayarları yapılmıştı. İleri düzey çalışmalar için photoshop programı kullanmanız gerekebilir.

Mocha Pro

Bir kahvenin ismi olabilir ama sinema sektöründe en çok kullanılan ödüllü bir proramdır. Mocha nedir? Mocha ne işe yarar?  Bu program ile ileri düzeyde obje ve kamera takip yapabilirsiniz. Sinema da olmazsa olmaz olan Yeşil perde teknolojisi kullanmadığınız bir çalışmada nesneyi arkaplandan ayırabilir yada bir nesneyi videoya gerçeğinden ayırmaksızın ekleme yapabilirsiniz. Sadece bu programın sanatçıları olduğunu ve Hindistanda bu programa dair hizmet veren şirketlerin olduğunu da eklemek lazım.

+Bonus Program; NUKE

Node tabanlı bir efekt programıdır.  Kendi içinde ki tracking özelliği programın en güzel yanlarındandır. Onu Taht oyunları dizisinden tanırız.  Şu video da başarısına da şahit olabilirsiniz.

Bu fotoğraf hakkında bir inceleme/yorum yapın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To top