Web TV nedir?

Web TV nedir?

Web TV nedir yada İnternet Televizyonu nedir isimli bu içerik de Web TV ne olduğunu ve Web TV hakkında kimi bilgileri bu makalede paylaşacağım. Bu yayıncılık türü  ile ilgili merak ettiğiniz farklı konular olduğunda makalenin altında ki yorum kısmından sorunuzu sorabilirsiniz.

İnternet Televizyonu TV nedir?

En basit tanımı ile, “İnternete bağlı olan bir kullanıcının cihaz fark etmeksizin erişebileceği yayınlar” diyebiliriz.  Web TV yayıncılığı klasik uydu yayıncılığı gibi sizi bir televizyon ekranına bağlamak, dilerseniz Tablet, Telefon, İnternete bağlı televizyon yada bilgisayarlarınız gibi cihazlardan WEB TV yayınlarını izleyebilirsiniz. Web TV ile İnternet TV yada İnternet Televizyoncuğu kavramları aynıdır arada fark yoktur. Kısa olduğu için olsa gerek sektörde ki ismi Web TV olarak geçer.

Web TV ve Uydu Televizyonu farkı nedir?

İkisi de yayıncılıktır ve bir takım yatırımlar sonucu yayın akışına başlar. Yayıncı ve izleyici açısından farklılıklar mevcuttur.

Yatırımcı için neden Web TV açmalı?

Karasal yayın yada Uydu yayıncılığına oranla maddiyat açısından çok ama çok büyük rakamlar fark etmektedir. Uydu televizyonu açmak için bir çok izin, Lisans, ekipman almanız gerekir. Öncelikle RTÜK Lisans bedeli olarak 679.910,00 Türk Lirası istiyor. Tabi bu 2022 yılı için geçerli, her yıl fiyat değişiyor. Bunun yanında Türksat’tın yayınlarınızı izleyiciye ulaştırması için size frenkans tahsis etmesi lazım, bunun için frenkans tahsis ücreti ardından ise frenkans kiralası ödersiniz. Bu Frenkans ücreti yayın kalitenize göre değişir. 720p yayın ile 4K yayın arasında bir fark olacağını tahmin edersiniz. Tabi bunlarla da bitmiyor. Rtük’ün yayınınıza onay vermesi için bazı sistem talepleri var. Onları karşılamak için de yine büyük rakamlar ödenmesi gerekiyor.

Uydu televizyonu gerçekten maliyetli bir iştir. bunun yanında Web TV yayıncılığı çok ama çok daha düşük rakamlarla kurulabiliyor. Son olarak İnternet Televizyonları RTÜK‘e bağlandığından lisans ücreti geldi. Bu da 186.000TL gibi bir rakamdır. Eğer ki 7/24 yayın yapmıyorsanız şimdilik bu lisans da gerekmiyor. İster Canlı yayın yapın, ister kayıttan yayınlayın. İster Günlük yayın yapın ister haftada bir yayın yapın. İmkanlarınız doğrultusunda ister 720p yayın yapın ister 4K yayın yapın.

Ekonomik ve işleyiş olarak İnternet televizyonculuğunun karasal ve uydu televizyonculuğuna oranla daha ucuz ve mantıklı olduğunu gördünüz. Ayrıca şu gerçek vardır, Artık eskisi gibi insanlar televizyon karşısına geçip yayıncının istediği şeyi izlemiyor. İnsanlar kendi istediği içeriği istediği zamanda izlemek istiyor.

İzleyici için İnternet Televizyonu faydası

Türkiye’de ki izleyici şu an tam olarak WebTV ruhunu bilmiyor ama WebTV dünyada gelişmesi hızlı bir şekilde deva ediyor. İzleyiciler istediği zaman yayınlarınızı oturup izleyebilecek. Bir televizyon ekranına mecbur kalmayacak. Mobil cihazlardan, televizyondan, bilgisayardan yada ekranı olan internete bağlanan heryerden sizi izleyebilecek. Bazen izleyici izlediği tekrar izlemek ister bazen izlediği bir anı geri sarıp izlemek ister. İşte bunları yapabileceğin yayın akışının adı Web TV’dir.

Canlı yayına nasıl çıkarım?

Kanalınız kapalı devre testlerı tamamlandı ve yayına çıkmak istiyorsunuz, Peki Canlı yayına nasıl çıkarsınız yada nereden canlı yayın yapabilirsiniz?

Canlı yayına çıkmak için bir çok plaform bulunmaktadır. Kendi bünyenizde bir sunucu bilgisayarına Wowza kurarak kendi bünyenizde RTMP yayını yapabilirsiniz yada TV hosting olarak bilinen izleyici sayısı sınırlı hosing alıp oradan da yayına çıkabilirsiniz.

Youtube, Facebook, Dailymotion gibi sosyal medya platformlarından hesap açarak buradan da canlı yayın yapabilir yada videolarınızı paylaşabilirsiniz. bu tamamen size kalmış bir durum.

İnteraktif yayıncılıktır

Uydu televizyonculuğu günümüz sosyal medya gelişene kadar hangi programının ne kadar izlendiği/Sevildiğini öğrenmek için Reyting sonuçlarını beklemek zorundaydı.

Günümüzde de reyting raporu önemlidir ama neredeyse bütün uydu yayıncıları artık sosyal medyadan gelen tepkilere göre kanallarını yönetiyorlar.

İnternete televizyonunda canlı yayın sırasında, izleyicisi ile iletişime geçebilir, izleyicisinin isteği yönde yayını yönlendirebilir. Yayınlanan bir içeriğin ne kadar izlendiğini ne kadar sevilip sevilmediği gibi verilere anlış olarak ulaşabilir.

Web TV nasıl kurulur?

Ayrı bir makalenin konusu olmasına rağmen kısaca bilgi vermek istiyorum. İnternet Televizyonu TV kurmak için 3 Kamera, iki bilgisayar, 3 tripod, Capture card, Yeşil perde yada tasarlanmış bir studyo, mikrofon ve iyi bir internet bağlantısına ihtiyacınız vardır. bunları bir araya getirdiğinizde İnternet Televizyonu kurmuş sayılırsınız.

Bu fotoğraf hakkında bir inceleme/yorum yapın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To top